Thursday, October 17, 2024
spot_img

Shqipëria “gjunjëzohet” në Tiranë nga Gjeorgjia

Kombëtarja e Shqipërisë ka regjistruar humbjen e parë në kampanjën e re të Ligës së Kombeve.

Pas fitores 2:1 javën e shkuar në Hungari ndaj Ukrainës, Shqipëria në xhiron e dytë të Grupit B1 të Ligës B të Ligës së Kombeve pësoi nga Gjeorgjia.

Të martën mbrëma, Shqipëria u mposht me rezultatin minimal 1:0 nga Gjeorgjia në stadiumin “Air Albania” në Tiranë.

Golin e vetëm në këtë përballje e realizoi Giorgi Kochorashvili, i cili shënoi gol të bukur prej rreth 20 metrave në minutën e 71-të.

Gjeorgjia ka mundur lehtë ta realizoj edhe golin e dytë pas një kundërsulmi të shpejtë, por gjuajtjen e Zuriko Davitashvili në minutën e 88-të e priti portieri Thomas Strakosha.

Po ashtu, Strakosha inteventoi edhe në gjuajtjen e Giorgi Chakvetadzes në minutën e 90-të.

Për Gjeorgjinë, kjo është fitorja e dytë rresht dhe me 6 pikë të mbledhura i prinë grupit kurse Shqipëria ka tri pikë më pak.

Muajin e ardhshëm, Shqipëria zhvillon dy ndeshjet e radhës në kuadër të Ligës së Kombeve dhe të dyja i luan në udhëtim.

Më 11 tetor, Shqipëria përballet me Çekinë kurse tri ditë më vonë luan kundër Gjeorgjisë.